E-ticaret Sosyal Medya Etkileşimi Önem Kazandı

E-Ticaret Sosyal Medya İlişkisi Neden Önemli

E-ticaret dijitalleşen dünyanın etkisiyle sosyal medya ile daha iç içe ve etkileşimli bir hal aldı. İnsanlar son yıllarda telefon ekranına daha çok bakıp, sosyal medya platformlarında daha fazla vakit geçiriyorlar. Bu konu ile ilgili olarak We Are Social’ın Türkiye raporu ile ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz. Alışveriş alışkanlıkları da doğal olarak değişime uğruyor. Market alışverişleri için hızlı sipariş kanallarını, diğer alışverişleri için ise alışveriş sitelerini tercih ediyorlar. Birçoğumuz alışveriş sitelerinin sosyal medya hesaplarını takip edip kampanyalar hakkında bilgi almayı alışkanlık haline getirdik. Bunun farkında olan markalar ise takipçileriyle bir “sosyal medya fenomeni” gibi iletişim kurmayı tercih ediyor. Eğitim videoları, canlı yayın etkinlikleri, esprili paylaşımlar vb. aktivitelerle müşterilerine bir ürün satmaktan önce onlara bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor. Müşterilerini bir “flow” yani akışın içine sokarak adeta büyülenmiş bir şekilde marka deneyimi yaşatmayı önceliyor. Böylece bu deneyimi yaşatırken bütün diğer dış etkenlerden uzaklaştırmayı ve sonucunda da bu kitlenin eylem akışını alışveriş ile sonlandırmayı hedefliyor.

Sosyal Medyanın Satış Getirisi

Bunun dışında yalnızca sosyal medya üzerinden satış gerçekleştiren sosyal medya butiklerindeki artışı göz önüne getirdiğimizde sosyal medya kanalının alışveriş için ne kadar önemli bir boyut kazandığını görebiliriz. İnsanlar sosyal medya iletişimini beğendikleri, sosyal medya üzerinden müşterisi ile sorunsuz iletişim kuran, sorunsuz alışveriş deneyimi yaşatan markaları tercih ediyorlar. Sosyal medyada ürün satın almayı değil eğlenceli veya öğretici deneyim yaşatan firmaları takip etmeyi önceliyorlar. Kıyaslama seçeneği günden güne arttığı için de sosyal medya iletişimi ve reklamcılığı daha büyük önem kazanmaya başlıyor. Tüm dünyada yapılan araştırmalarda sosyal medya platformlarının kullanımında ilk 5‘te olan Türkiye’de de durum benzerlik gösteriyor. Bu sebeplerden dolayı, E-Ticaret yapıyorsanız sosyal medya diline ve reklamcılığına hakim olmak veya bir uzman desteği almak tercih değil zorunluluk halini alıyor. Böyle bir durumda da ilk tercih olarak alanında uzman kurumlardan eğitim almak öne çıkıyor. Dijital pazarlamanın öneminin arttığı şu dönemde sosyal medya eğitimi destekli eğitim programımızdan faydalanabilirsiniz.

avatar-testimonial-courses

Öncelikle şunu söyleyebilirim; ilk başta tereddütlerim vardı acaba yararlı olur mu örgün eğitim gibi, iyi anlayabilir miyim diye ama gördükten sonra anladım ki gereksiz endişelermiş. Aksine online eğitim çok daha iyi. Kaçırdığım dersleri izleyebiliyorum. Hocalar çok ilgili ders dışında da sorularınıza yanıt verip ilgileniyorlar. Aynı zamanda kursa kayıt olmadan kayıt aşamasında nasıl ilgileniliyorsa, kurs bitiminde de ayni ilgi hiç değişmiyor. Kesinlikle diğer eğitimlerinizi de düşünürüm😇🙏🏿

Damla Yaren

2.000'den fazla
5 Yıldızlı Derecelendirme

5-stars-white

2.000 öğrenci tarafından 5/5 puan

Leave A Comment