E-Ticaret ve Pandemi Etkisi

E-Ticaret Pandemiden Olumlu Etkilendi

E-ticaret sektöründeki büyüme öngörülemez şekilde devam ediyor. Türkiye’de artan evde kalma oranı ve karantina uygulamaları, internet alışverişi kanallarına olan talebi artırdı. Bu nedenle bu süreçte çok sayıda işletme sıkıntılı süreç geçirdi ve kapalı kaldı. Gıda, hijyen başta olmak üzere online teslimatta satışlar katlanırken istihdam da önemli artış gösterdi. Aynı zamanda dijitalleşen dünyanın etkileri ile birlikte alışveriş alışkanlıklarımızın kökten değişmesi de E-ticaretin büyümesine etki etti. Hızlı sipariş kanalları, internet alışveriş mağazaları derken her harcamamızı internetten yapar olduk. Evde geçirdiğimiz günlerin artışı, gıda sektöründe dahi internet alışverişine yönelmemize sebep oldu.

Yatırımlar Artıyor

Bu alanda birçok şirket ise yatırımlarını arttırarak E-ticaretin gelişmesine ve istihdamın artmasına büyük katkıda bulunuyor. Fakat bu durum küçük, orta ölçekli fiziksel mağazaların bu durumdan maalesef olumsuz etkilenmesine sebep oldu. Böylece birçok fiziksel mağaza çıkış yolu aramaya başladı ve yatırımlarını E-ticarete kaydırmak zorunda kaldı. Kimi kendi internet sitesi üzerinden satışlarını sürdürürken kimisi de alışveriş sitesi mağazalarına yöneldi. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz konu ile ilgili, “E-ticaret şu an altın çağını yaşıyor. İnsanların alışmaya başladığı ve bizim de eğitim verdiğimiz e-ticarette kendini yenileyen esnaf, bugün para kazanıyor. Esnafın yüzde 27’si e-ticareti kullanmaya başladı.” dedi. İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz. Bununla beraber E-ticarete yönelse dahi beklediği geri dönüşü alamayan ve kepenk kapatmak zorunda olan firmalarda oldu. Bunun sebebi olarak hem sektörde artan rekabeti hem de E-ticaret alanındaki deneyimsizliklerini gösterebiliriz. E-ticaret alanında uzmanlaşarak yatırımlarını sağlıklı yönetmek isteyenler eğitim almayı veya bir uzmanla çalışmayı tercih ediyor.

E-Ticaret %120 Büyüdü

Son dönemde market ve süpermarket sektörüne baktığımızda 2019 yılından bu yana %120’nin üzerinde büyüme gerçekleşti. E-ticaret sektöründe 2015 yılından bu yana her sene düzenli olarak %30 büyüme gerçekleşmekte. Pandeminin etkisi ile bu oran %110 seviyelerine yükseldi.
E-ticarete olan ilgi her geçen gün artarak devam ediyor, bununla paralel olarak pazardaki rekabet hiç olmadığı kadar fazla. Bu sebeple kişiselleştirilebilen eşyalara, orijinal tasarımlara ve müşterinin ilgisini çekebilecek ilginç ürünlere talebin artması öngörülüyor. Bu ürünler temelinde satışlarını gerçekleştiren şirketler ise dijital pazarda bir adım öne geçiyor.
avatar-testimonial-courses

Öncelikle şunu söyleyebilirim; ilk başta tereddütlerim vardı acaba yararlı olur mu örgün eğitim gibi, iyi anlayabilir miyim diye ama gördükten sonra anladım ki gereksiz endişelermiş. Aksine online eğitim çok daha iyi. Kaçırdığım dersleri izleyebiliyorum. Hocalar çok ilgili ders dışında da sorularınıza yanıt verip ilgileniyorlar. Aynı zamanda kursa kayıt olmadan kayıt aşamasında nasıl ilgileniliyorsa, kurs bitiminde de ayni ilgi hiç değişmiyor. Kesinlikle diğer eğitimlerinizi de düşünürüm😇🙏🏿

Damla Yaren

2.000'den fazla
5 Yıldızlı Derecelendirme

5-stars-white

2.000 öğrenci tarafından 5/5 puan

Leave A Comment