Hangi Dijital Pazarlama Kanalını Kullanmalıyım ?

Dijital dünyada reklam stratejisini kurgulayabileceğimiz ve ağırlık verebileceğimiz birçok araç ve kanal bulunmaktadır. Facebook reklamcılığı, Google reklamcılığı, içerik pazarlama, mobil pazarlama, kurumsal web sitesi vb. olarak örneklenebilir.

Her dijital kanalın kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin faaliyet verdiğimiz rekabet çok ve geçmişte yapılmış herhangi bir SEO çalışması birikimimiz yok, web sitemiz SEO (Search Engine Optimization) bakımından gerekli standartlara göre dizayn edilmemiş bir web sitesi ise reklam kurgumuz için ayıracağımız bütçenin de çok yüksek olmadığını varsayarsak reklam kurgumuzu SEM (Search Engine Marketing) üzerine yapmak bize zaman ve para kaybı yaratacaktır. Unutmamalıyız ki SEM (Search Engine Marketing) çalışmaları en yüksek teklife göre sizleri en üst sıralara taşıyan bir çalışma değildir. Bu konuda Kalite Puanı x Tıklama Başı Maliyet gibi değişkenler büyük önem taşımaktadır. O halde sosyal medya kanallarımızın hızlıca gelişimini sağlayıp Facebook reklamcılığı ile marka bilinirliği üzerine çalışmak ve daha sonrasında oluşan kitleye tekrar tekrar ulaşarak remarketing çalışmaları yapmak başlangıç için sağlıklı bir adım olarak değerlendirilebilir.

İnsanlar bizleri aradığı zaman onların karşısına çıkmak, verdiğimiz hizmetin arandığı zaman bulunmasını sağlamak istiyorsak Google SEM üzerine strateji geliştirip bu doğrultuda aksiyon alabiliriz. Bir çilingir, çekici hizmeti veya nakliye firması için marka bilinirliğinden ziyade belirlediği saatlerde telefonunun çalması ve müşteri talebi gelmesi gerektiğini unutmamalıyız.

Hem marka bilinirliği gereği duyan hem de potansiyel müşterilerinin karşısına arandığı zaman çıkmak isteyen örneklerde mevcuttur. Bir oto ekspertiz şirketi, dil kursu veya yerel bir restoran potansiyel müşterileri tarafından arandığı zaman karşılarına çıkmak ve hizmet seçeneklerini duyurmak isteyeceği gibi bu kitleler üzerinde kalıcı olumlu izler bırakarak bir sonraki tercihinde kendisi olmasını sağlamak isteyebilir. Bu doğrultuda daha kapsamlı bir reklam ve bilinirlik çalışması birlilkte planlanarak birçok reklam kanalı birlikte kullanılır; potansiyel müşteri > müşteri > hizmet memnuniyeti > marka aidiyeti döngüsü sağlanmaya çalışılır.

Özetle seçeceğimiz pazarlama kanalı hizmetlerimiz ve faaliyetlerimizle doğru orantılıdır. Bu amaçla kendimizi dijital pazarda reklamcılık konusunda geliştirmeyi düşünebileceğimiz gibi profesyonel destek almak konusunda da tercih yapabiliriz.

 

avatar-testimonial-courses

Öncelikle şunu söyleyebilirim; ilk başta tereddütlerim vardı acaba yararlı olur mu örgün eğitim gibi, iyi anlayabilir miyim diye ama gördükten sonra anladım ki gereksiz endişelermiş. Aksine online eğitim çok daha iyi. Kaçırdığım dersleri izleyebiliyorum. Hocalar çok ilgili ders dışında da sorularınıza yanıt verip ilgileniyorlar. Aynı zamanda kursa kayıt olmadan kayıt aşamasında nasıl ilgileniliyorsa, kurs bitiminde de ayni ilgi hiç değişmiyor. Kesinlikle diğer eğitimlerinizi de düşünürüm😇🙏🏿

Damla Yaren

2.000'den fazla
5 Yıldızlı Derecelendirme

5-stars-white

2.000 öğrenci tarafından 5/5 puan

Leave A Comment