Endeavor Türkiye ve Talentmelon’un ortak yürüttüğü bir araştırmada Türkiye’deki şirketlerin önümüzdeki dönemde çalışanlarına ne kadar zam yapmayı planladığı ortaya çıktı. Araştırmaya katılan şirketlerden %87’si, 2022 yılı için çalışanlarına enflasyonun üzerinde zam yapmak istiyor.

Endeavor Türkiye ve Talentmelon’un yapmış olduğu araştırmaya katılan şirketlerin %82’si ücretlendirme stratejileri hakkında güncellemeler yaptıklarını dile getirirken, %87’si bu yılın sonunda açıklanacak enflasyondan daha fazla zam yapacaklarını ve bu zam oranının %22 olacağını belirtti.

Sonuçlar, aynı zamanda araştırmaya katılan şirketlerden %44’ünün yetenekli çalışanlarını ellerinde tutmak için maaş politikalarını gözden geçirdiğini ve çoğu şirketin bu politikayı bireysel performans ve takım hedefine göre ayarladığını gösterdi.

Çoğu şirket enflasyonun üzerinde zam yapmayı düşünüyor

Geçtiğimiz sene yapılan araştırmada 2021 yılı için öngörülen zam oranı %17 çıkmıştı ancak açıklanan enflasyon oranlarından sonra şartlar yeniden düşünülerek bu oran %23’e yükseltilmişti. Bu yılın sonuçları ise daha şimdiden enflasyon oranlarının üzerinde olacakmış gibi görünüyor ve araştırmaya katılan şirketlerin çoğu çalışanlarına en az %22’lik bir zam yapmayı düşünüyor.

Endeavor Türkiye ve Talentmelon’un yaptığı araştırmada ilgi çeken bir diğer detay şirketlerin hibrit çalışma modeline geçmede ne kadar istekli olduğuydu. Ankete katılan şirketlerin %56’sı 2022 yılında hibrit çalışma şekline, %4’ü de tamamen uzaktan çalışma modeline geçmeyi hedefliyor.

avatar-testimonial-courses

Öncelikle şunu söyleyebilirim; ilk başta tereddütlerim vardı acaba yararlı olur mu örgün eğitim gibi, iyi anlayabilir miyim diye ama gördükten sonra anladım ki gereksiz endişelermiş. Aksine online eğitim çok daha iyi. Kaçırdığım dersleri izleyebiliyorum. Hocalar çok ilgili ders dışında da sorularınıza yanıt verip ilgileniyorlar. Aynı zamanda kursa kayıt olmadan kayıt aşamasında nasıl ilgileniliyorsa, kurs bitiminde de ayni ilgi hiç değişmiyor. Kesinlikle diğer eğitimlerinizi de düşünürüm😇🙏🏿

Damla Yaren

2.000'den fazla
5 Yıldızlı Derecelendirme

5-stars-white

2.000 öğrenci tarafından 5/5 puan

Leave A Comment