Dijital Dünyada Marka Kimliğimizi Nasıl Oluşturmalıyız ?

⦁ Marka Arketipini Belirle
⦁ Kitleni Tanı
⦁ Kitleni Dinle
⦁ Ölçüm Yap ve Optimize Et

 

Marka Arketipini Belirle

Marka arketipini kitlenin marka ismimizi duyduğunda hissettiği ilk duygu, aklına gelen ilk kelime olarak tanımlayabiliriz. Patron, kural tanımaz, bakıcı, bilge vb. Marka kimliği bakımından Mercedes ve Rolex‘i patron, Harley Davidson ve DIESEL‘i asi veya kural tanımayan, unicef’i bakıcı, BBC ve Google’ı da öğretici yada bilge olarak tanımlayabiliriz.
Marka arketipi kitle iletişiminde karakterimizi belirler marka karakterimizin özüdür. İletişimde kullandığımız dil, ürünlerimizin tasarımı ve hatta sosyal meselelerde marka olarak takındığımız tavır, belirlediğimiz ve inşa ettiğimiz marka kimliğinin doğrultusunda şekillenir.

Kitleni Tanı

Kitlenin ne istediğini gözlemlemek , duygularına hitap ederek kendilerini bir akışın içinde hissetmelerini sağlamak ve bu doğrultuda iletişimi şekillendirmek çok önemlidir. Sürekli testler yaparak hangi içeriklere etkileşim gösterdiklerini ölçmek, bu ölçümlerle kitlemizin bir profilini çıkarmak ve dijital platformlarda iletişimimizi buna göre belirlemek bize büyük bir artı değer sağlayacaktır.

Kitleni Dinle

Kitlenin isteklerine kayıtsız kalmamalı, şikayetlerini karşılamada gecikmemeli ve marka iletişimimizi kullanıcı istekleri doğrultusunda şekillendirmeliyiz. Sosyal medyada bir beyaz yakalı gibi davranmamalı, her platformun kendine ait bir dili olduğunu unutmamalıyız. Her platformun gelişen, değişen dilini ve trendini takip etmeli kitlenin ne konuştuğuna kulak vermeliyiz.

Ölçümle ve Optimize Et

Geleneksel medyaya oranla dijital dünya daha ölçülebilir bir kulvardır. Bahsi geçen başlıkların hepsini uyguladığımıza bu uygulamalar sonucunda ortaya çıkan ölçümlemeler ile markamızı şekillendirdiğimize emin olmalıyız. Sürekli A/B testleri yaparak iletişim şeklimizi belirlemeli bu ölçümler ile kimliğimize şekil verirken marka karakterimiz ile denge kurmayı da unutmamalıyız.

avatar-testimonial-courses

Öncelikle şunu söyleyebilirim; ilk başta tereddütlerim vardı acaba yararlı olur mu örgün eğitim gibi, iyi anlayabilir miyim diye ama gördükten sonra anladım ki gereksiz endişelermiş. Aksine online eğitim çok daha iyi. Kaçırdığım dersleri izleyebiliyorum. Hocalar çok ilgili ders dışında da sorularınıza yanıt verip ilgileniyorlar. Aynı zamanda kursa kayıt olmadan kayıt aşamasında nasıl ilgileniliyorsa, kurs bitiminde de ayni ilgi hiç değişmiyor. Kesinlikle diğer eğitimlerinizi de düşünürüm😇🙏🏿

Damla Yaren

2.000'den fazla
5 Yıldızlı Derecelendirme

5-stars-white

2.000 öğrenci tarafından 5/5 puan

Leave A Comment