Tam Kapanma E-ticareti Olumlu Etkiledi

Pandemi etkisiyle devam eden önlemler çerçevesinde uzun süreli bir tam kapanma süreci yaşadık. Bu dönem psikolojimizi ve iş hayatımızı etkilediği ve değiştirdiği gibi satın alma alışkanlıklarımızı da büyük ölçüde şekillendirdi. Tam kapanma ile birlikte zorunlu bir şekilde evde geçirilen günlerin artışı alışverişte sanal marketlere yönelmemize sebep oldu. Kapanma dönemi sınırlı şekilde hizmet veren işletmeler de e-ticarete yönelmek zorunda kaldı. Böylece rekabet arttı ve kampanyalar ile birlikte müşteriye daha uygun fiyatlı ürün sunma telaşı başladı. Bu süreçte online satışlara herhangi bir kısıtlama getirilmemesi de e-ticaret sektörünün kazanan taraf olmasını sağladı.

Tam Kapanma Döneminde Hangi Şehirde Hangi Ürün Tercih Edildi?

NeSatilir.com‘un yayınladığı Türkiye Tam Kapanma Pazaryerleri Satış Raporu‘na göre online satışlarda 29 Nisan 17 Mayıs tarihleri arasında bir önceki döneme oranla yüzde 17’lik bir artış yaşandı. İllere göre satış dağılımında ise yüzde 30,21 ile İstanbul birinci sırayı alırken 9,16 ile Ankara ikinci ve 7,48 ile İzmir üçüncü sırada yer aldı. Tam kapanma süresince illere göre satın alınan ürünler ve kategorilerde de farklılıklar gözlendi. Rapora göre İstanbullu tüketiciler en çok cep telefonu kapağı ve kılıfı satın aldı. Sırasıyla bu ürünlere yüz temizleyici, sneaker, bitkisel ürünler ve t-shirt eklendi. Ankaralı tüketiciler ise tam kapanma süresince en çok yüz temizleyici ürünlerini satın almayı tercih ederken, sneaker, güneş gözlüğü ve t-shirt tercih edilen ürünler arasında yer aldı. İzmir halkının satın alma tercihlerinde ilk 5 sıra da diğer şehirlerimizle benzerlik gösteriyor. Tam kapanma döneminde cep telefonu kapağı, yüz temizleyici, güneş gözlüğü ve bitkisel ürünler bu şehrimizde de üst sıralarda.

Sepet Ortalamaları Arttı

Alışveriş tercihimizin online mağazalara kayması ile birlikte sepet ortalamalarımızda da artış yaşandı. Şöyle ki verilere göre tam kapanma öncesi 12 Nisan – 29 Nisan arası sepet ortalaması 116 TL iken bu rakam 29 Nisan – 17 Mayıs döneminde 128 TL’ye çıktı. İllere göre sepet ortalaması ise İstanbul ve İzmir’de 100 TL, Ankara’da ise 98 TL olarak açıklandı. Üç büyük ilde de sepet ortalamasında kedi mamaları lider durumda. İstanbul ilinde kedi mamaları sepet ortalaması 178 TL olarak fiyat lideri durumunda. Bunu 172 TL ile tıraş makineleri, 133 TL ile sneaker ve 113 TL ile sandalet izledi. Ankara ilinde ise 170 TL sepet ortalaması ile kedi mamaları yine lider durumda. Tıraş makineleri 159 TL, kolajen 133 TL, sneaker 129 TL ve sandaletler 111 TL sepet ortalamasıyla kedi mamalarını izledi. İzmir ilimizde tıraş makineleri 171 TL ile sepet ortalamasında başı çekiyor. Bu ürünü 169 TL ile kedi mamaları, 145 TL ile bluetooth kulaklık ve 134 TL ile de sneaker izliyor. Bununla birlikte dezenfektan satışlarında da azalma göze çarparken, halkın tam kapanma dönemini kitap okuyarak geçirdiği gözleniyor.

 

E-Ticaret Eğitimi Neden Önemli ve Nasıl Olmalı? Yazımıza Buradan Ulaşabilirsiniz!

avatar-testimonial-courses

Öncelikle şunu söyleyebilirim; ilk başta tereddütlerim vardı acaba yararlı olur mu örgün eğitim gibi, iyi anlayabilir miyim diye ama gördükten sonra anladım ki gereksiz endişelermiş. Aksine online eğitim çok daha iyi. Kaçırdığım dersleri izleyebiliyorum. Hocalar çok ilgili ders dışında da sorularınıza yanıt verip ilgileniyorlar. Aynı zamanda kursa kayıt olmadan kayıt aşamasında nasıl ilgileniliyorsa, kurs bitiminde de ayni ilgi hiç değişmiyor. Kesinlikle diğer eğitimlerinizi de düşünürüm😇🙏🏿

Damla Yaren

2.000'den fazla
5 Yıldızlı Derecelendirme

5-stars-white

2.000 öğrenci tarafından 5/5 puan

Leave A Comment