YouTube Yeniden En Popüler

YouTube Yeniden En Popüler

Dünya üzerinde en çok tercih edilen sosyal medya platformlarından YouTube büyümeye devam ediyor. Kendisini sürekli güncelleyen ve bünyesine sürekli yeni özellikler katan YouTube en çok tercih edilen platformlar arasında. Canlı yayın özelliği, hikaye atma seçeneği ve yazı içeriği paylaşabilme YouTube‘u video sitesi olmaktan çıkarıyor. Bir diğer en çok tercih edilen sosyal medya platformu ise şaşırtıcı olsa da hala Facebook. Kitlesi ağırlıkla yetişkinlerden oluşan platform 2019 yılından bu yana Amerika’da %69’luk bir kitleye hitap ediyor.

Sosyal medya platformlarındaki büyüme yıldan yıla değişkenlik gösterebiliyor. Bu duruma güncel dinamikleri yakalayamama, yenilikçi eklentiler geliştirememe gibi etkenler sebep olabiliyor. Şüphesiz ki YouTube artık sadece video aradığımız bir platform değil. Canlı yayınlar, hikaye paylaşabilme ve yazı içerikleri oluşturabilme seçenekleri YouTube‘a farklı bir boyut kazandırıyor. Birbirinden farklı kategorilerde yüzbinlerce yayıncı her geçen saniye platform kullanıcıları için içerikler oluşturmaya devam ediyor. Böylece platform günceli takip etmeyi başararak her an kendini yenileyen bir hal alıyor. Bu sebepler de doğal olarak bu iki devin büyüme oranlarında farklılıklar ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Kim Ne Kadar Büyüdü?

Tam da bu konu ile alakalı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre YouTube büyümeye devam ediyor. Amerika’daki en büyük rakibi Facebook ise artık büyümüyor! Pew Araştırma Merkezi‘nin yayınladığı rapora göre YouTube her geçen yıl büyürken, Facebook 2019’dan beri büyümüyor. YouTube’un 2018 yılında yetişkin kullanıcılarda pazar payı %73 seviyesindeyken 2021 yılı itibarıyla bu oranı %81‘e çıkarmış durumda. Fakat Facebook 2019 yılından beri %69‘luk bir yetişkin kullanıcı pazarına hitap ediyor. Fakat Facebook hala Amerika’da yetişkinler arasında en çok tercih edilen sosyal medya platformu durumunda. Bu durumun ülkemiz içinde aynı olduğu tahmin ediliyor.

Rapor ayrıca kullanıcıların sosyal medya platformlarının kullanıcıları hakkında farklı bilgilerde veriyor. Platformları kullanan insanların birçoğu siteleri veya uygulamaları gün içinde birçok kez ziyaret ediyor. Araştırma Facebook kullanıcılarının %49‘unun siteyi günde birkaç kez kontrol ettiklerini ortaya koyuyor. Aynı şekilde Snapchat kullanıcılarının %45‘i ve Instagram kullanıcılarının %38‘ide uygulamayı günde birden fazla kez açıyor. YouTube kullanıcılarının ise üçte birinden biraz fazlası hizmeti günde bir defadan daha sık ziyaret ediyor.

 

Diğer Haberler İçin Buraya Tıklamanız Yeterli

avatar-testimonial-courses

Öncelikle şunu söyleyebilirim; ilk başta tereddütlerim vardı acaba yararlı olur mu örgün eğitim gibi, iyi anlayabilir miyim diye ama gördükten sonra anladım ki gereksiz endişelermiş. Aksine online eğitim çok daha iyi. Kaçırdığım dersleri izleyebiliyorum. Hocalar çok ilgili ders dışında da sorularınıza yanıt verip ilgileniyorlar. Aynı zamanda kursa kayıt olmadan kayıt aşamasında nasıl ilgileniliyorsa, kurs bitiminde de ayni ilgi hiç değişmiyor. Kesinlikle diğer eğitimlerinizi de düşünürüm😇🙏🏿

Damla Yaren

2.000'den fazla
5 Yıldızlı Derecelendirme

5-stars-white

2.000 öğrenci tarafından 5/5 puan

Leave A Comment